Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Artykuł o OIK w prasie kwidzyńskiej

W "Pulsie Kwidzyna" z dnia 20 lutego 2013 ukazał się artykuł o Ośrodku Interwencji Kryzysowej, autorem którego jest Andrzej Baczewski. Poniżej, za zgodą autora, publikujemy jego treść. Ośrodek Interwencji Kryzysowej wobec nowych zagrożeń

 Ośrodek Interwencji Kryzysowej jest jednym z filarów działającego już blisko 20 lat Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Elbląskiej pw. Świętego Józefa. Siedzibę swą ma niezmiennie w Kwidzynie przy ul. Warszawskiej 14. Tutaj mogą zgłaszać się osoby dotknięte przemocą w rodzinie, problemami alkoholowymi oraz innymi problemami natury społecznej. Ośrodek zabezpiecza też pomoc terapeutyczną dla osób uzależnionych od narkotyków poprzez porady i terapie indywidualne. Prowadzone zajęcia psychoterapeutyczne mają na celu budowanie motywacji do zmiany sytuacji życiowej, skłonienie do ewentualnego podjęcia leczenia, odreagowanie stresów. Serwis informacyjny na temat działalności Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz całości Stowarzyszenia zamieszczony jest na stronie internetowej  http://www.elblag.srk.opoka.org.pl/

 

Ośrodek zatrudnia na pełnym etacie kierownika ? pedagoga oraz na zasadzie umowy zlecenia doraźnie raz w tygodniu prawnika i dwa razy w tygodniu psychologa. Funkcje kierownika, od kilku lat pełni Karolina Karwacka. Ostatnio otrzymała podziękowanie od Dyrektora i Grona Pedagogicznego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kwidzynie za przeprowadzone spotkania z wychowankami i ich rodzicami na temat przemocy w rodzinie oraz za dotychczasową współpracę.

 

Pisząc dzisiaj o Ośrodku Interwencji Kryzysowej chciałbym zwrócić uwagę na silny wzrost zainteresowania uzyskaniem pomocy mieszkańców naszego powiatu na początku roku 2013. W samym miesiącu styczniu bieżącego roku z pomocy Ośrodka skorzystało już łącznie 61 osób, gdy w całym roku 2012 udzielono pomocy 361 osobom, w tym 262 kobietom i 99 mężczyznom. Statystyka udzielonych pomocy w styczniu 2013 według zakresu przedmiotowego obejmowała:

- w związku z utratą pracy ? 3 osoby,

- w związku z problemem spłaty zadłużenia ? 5 osób,

- z tytułu problemów mieszkaniowych ? 10 osób,

- w związku z problemem alkoholowym ? 8 osób,

- w związku z problemem przemocy w rodzinie ? 13 osób,

- z powodu kryzysu w małżeństwie ? 17 osób.

I tu właśnie chciałem zwrócić szczególna uwagę na rodzący się problem zagrożeń powodowanych utratą pracy lub jej niestabilnością. Konsekwencją tego są pojawiające się nowe problemy regulacji bieżących zobowiązań oraz często zaciągniętych kredytów. Zjawisko to ma charakter rozwojowy i nasiliło się pod koniec roku ubiegłego. Statystyka udzielonych pomocy w styczniu w pełni to potwierdza. Problem sygnalizowano to wcześniej, w związku z masowymi redukcjami zatrudnienia w niektórych dużych kwidzyńskich zakładach pracy.

 

Pomoc osobom, które dotknął problem braku możliwości płacenia zobowiązań jest bardzo trudna. Wymaga miedzy innymi wiedzy podstawowej w dziedzinie prawa bankowego znajomości warunków negocjowania umów kredytowych. Ośrodek Interwencji Kryzysowej przygotowuje się do tego zadania. Będzie ono możliwe do spełnienia w miarę posiadanych skromnych środków budżetowych na rok 2013 oraz zaplecza kadrowym. W przypadku nasilenia potrzeb tego rodzaju pomocy wymagane będzie poszukiwanie nowych rozwiązań.

 

Andrzej Baczewski