Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nasz człowiek w Brukseli

W ekipie województwa pomorskiego znalazł się też zgłoszony przez Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa Bartosz Bakun. Większość reprezentacji województwa pomorskiego stanowili przedstawiciele organizacji pozarządowych. Jedna osoba była pracownikiem naukowym Instytutu Oceanografii. Wyjazd naszej ekipy finansowany był w ramach projektu ?Zielona Europa ? zróbmy to razem? dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, co obligowało do udziału w wydarzeniach o charakterze środowiskowym. Z uwagi na szczególną w tym roku sytuację podyktowaną warunkami bezpieczeństwa, rejestracja oraz wybór tematyki zajęć odbywały się drogą on-line. Nie było więc możliwości, jak zwykle dotychczas, na wybór oferowanych warsztatów i konferencji bezpośrednio na miejscu.

Tegoroczny Europejski Tydzień Regionów przebiegał pod hasłem ?Regiony i miasta na rzecz zrównoważonego wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu. Program obejmował łącznie około130 seminariów, warsztatów i konferencji. Osobiście zainteresowany byłem blokami tematycznymi z zakresu Inicjatywy JASPERS oraz wsparciem aglomeracji poprzez wykorzystanie funduszy polityki spójności przeciwko skutkom zmian klimatycznych. Poprzedzone one były inauguracyjnym bogatym blokiem tematycznym zorganizowanym w siedzibie Biura Regionalnego Województwa Pomorskiego. Sesja w Biurze Regionalnym Województwa Pomorskiego poświęcona była problemom wykorzystania wody w środowisku miejskim oraz zagadnieniom rewitalizacji rzek.

Pierwszy z wybranych warsztatów poświęcony był Inicjatywie JASPERS. Jego miejscem była sala konferencyjna w budynku im. Jacques?a Delorsa ? siedziby Komitetu Regionów przy Rue Belliard.  Inicjatywa JASPERS (Joint Assistance to Support Projects in European Regions) jest instrumentem wsparcia technicznego państw członkowskich, które przystąpiły do UE w latach 2004 i 2007. Ma na celu udzielanie pomocy, głównie doradczej, w zakresie wspieranych z unijnych funduszy projektów infrastrukturalnych o wartości powyżej 50 mln. EURO w obszarach takich jak: transport, infrastruktura komunikacyjna, gospodarka wodna i odpadowa oraz energetyka. Zorientowany jest na inteligentny rozwój. Głównym aspektem podczas warsztatów było zagadnienie efektywności energetycznej. Osobiście miałem okazję zadać pytanie odnośnie doświadczeń Inicjatywy JASPERS w zakresie kumulowania i wykorzystywania nadwyżek energetycznych generujących przez duże zakłady przemysłowe. Jak się okazuje JASPER nie prowadzi w tym zakresie działań. Jest to domena branżowa, wspiera jedynie konkretnie przygotowane projekty.

Kolejne warsztaty miały miejsce w Centrum Borschette Komisji Europejskiej. Poświęcone były problemom przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych w aglomeracjach. Tutaj poszczególni prelegenci omawiali doświadczenia miast: Gdynia, Hamburg, Paryż i Saloniki.

Czas spędzony w Brukseli był pracowitym okresem, ale były też okazje do zwiedzenia najciekawszych miejsc z Grand Place na czele. Pozostanie więc miłe wspomnienie, również gościnności, jaką okazały nam panie z Biura Regionalnego. Obszerny fotoreportaż z mojej wizyty zamieszczony został w Pulsie Kwidzyna z dnia 19.10.2016.

Andrzej Baczewski